fbpx

Артроскопія колінного суглоба

Артроскопія колінного суглоба – сучасний малоінвазивний хірургічний метод лікування захворювань та травм колінного суглоба, який набув великої популярності у світі завдяки ряду переваг. Справа в тому що операція виконується в більшості випадків без розрізів, через два проколи до 1 см, що забезпечує мінімальну травматизацію м’яких тканин та є запорукою якнайшвидшого відновлення, дозволяє уникнути необхідності тривалого перебування в лікувальному закладі та залишити його своїми ногами вже в день операції, продовжуючи лікування амбулаторно – регулярно відвідуючи лікаря з метою подальшої реабілітації та динамічного спостереження до повного відновлення.

Коли це потрібно?

Артроскопія, як будь-яке інше хірургічне втручання, має ряд показань та протипоказань. То коли ж вона потрібна? Захворювання колінного суглоба виникають внаслідок травм або дегенеративно-дистрофічних змін структури суглоба. Як травматичне ушкодження, так і дегенеративний процес у суглобі, мають свої стадії і саме вони є визначальними у виборі тактики лікування пацієнта. Також при проміжних стадіях, коли виникає проблема у питанні: «оперувати чи ні?», відіграє роль ефективність або неефективність проведеного раніше консервативного лікування. Артроскопія потрібна тоді, коли таке лікування виявилося неефективним або у разі значних ушкоджень структур суглоба, які не мають шансів на відновлення шляхом консервативного лікування та є прогностично небезпечними для майбутнього суглоба – можуть призвести до тяжких руйнувань у суглобі, що в кінцевому підсумку може закінчитися необхідністю заміни суглоба на штучний (ендопротезування).

Для прикладу наведу випадок повного розриву передньої хрестоподібної зв’язки. Зв’язка в нормі знаходиться в натягу і пов’язує між собою стегнову і великогомілкову кістку (стегно і гомілка). У разі розриву зв’язки її кінці втрачають контакт і разом із ним шанси на зрощення, наче розірвана гітарна струна. Суглоб при цьому втрачає стабільність і навіть при побутових навантаженнях пацієнт може скаржитися на те, що коліно «бовтається», «виходить з-під ніг», «нестабільне». Хрящ суглоба в таких умовах схильний до швидкого зносу, що може закінчитися повним руйнуванням суглоба у вигляді артрозу. У таких випадках консервативне лікування не дасть ніякого результату і призведе до втрати дорогоцінного часу, а артроскопія з відновленням хрестоподібної зв’язки призведе до стабілізації суглоба, дозволить повернутися до колишнього ритму життя і уникнути необхідності заміни суглоба – більш травматичної, дорогої та тривалої ( в контексті реабілітації) операції.

Коли варто звернути увагу на суглоб?

За наявності скарг на біль, обмеження рухів, клацання, хрускіт і нестабільність слід звернутися до лікаря. Відсутність травми у Вашій пам’яті не завжди є запорукою того, що в суглобі не може бути серйозного пошкодження. Наприклад, для пошкодження меніска досить невдало повернутись на опорній нозі або сісти, і не завжди він почне Вас турбувати у цей момент. Буває, пацієнт відзначає такий момент за місяці-роки до появи перших скарг. Пам’ятайте, що своєчасне звернення часто дозволяє виявити проблему на ранньому етапі і знизити обсяг або уникнути необхідності хірургічного втручання.

Колінний суглоб утворений кістками і гіаліновим хрящем, що покриває їх, хрестоподібними та іншими зв’язками, капсулою і її складками, менісками, судинно-нервовими утвореннями. Всі структури працюють в унісон і порушення роботи будь-якої з них може призвести до виходу з експлуатації всього механізму. У силу складності будови колінного суглоба захворювань і травм безліч, і тому найчастіші з них окремо розглянуті доступною для пацієнта мовою у відповідному розділі сайту, присвяченому різноманітним проблемам колінного суглоба, їх діагностиці, лікуванню та прогнозам.

Підготовка до операції

Успіх оперативного лікування залежить не тільки від хірурга та обладнання у клініці, але й не менше від самого пацієнта, зокрема, ще на етапі підготовки до операції. При первинній консультації обов’язково повідомте лікаря всю історію Вашого захворювання, супутні проблеми здоров’я, навіть ті, які на Вашу думку не мають відношення до колінного суглоба та майбутньої операції. Це дозволить мінімізувати та врахувати усі хірургічні ризики. Якщо у Вас є сумніви щодо необхідності оперативного лікування, поділіться ними з лікарем, тому що Ваша впевненість та віра у результат – важливий елемент на шляху до одужання!

      Першим етапом у плануванні операції є не тільки клініко-інструментальне дослідження суглоба, а й загальноклінічне обстеження організму, яке включає:

  1. Лабораторне обстеження: група крові, резус-фактор, загальний аналіз крові з формулою, загальний аналіз сечі, біохімічне дослідження крові, коагулограма, RW, HBsAg. В деяких випадках необхідно провести аналіз крові на ревмопроби при підозрі на ревматологічні захворювання, які можуть спричинити біль.
  2. ЕКГ – електрокардіографія: використовується для оцінки стану функції серця та допустимості хірургічного навантаження на серцево-судинну систему.
  3. ФГ – Флюорографія – рентген-обстеження органів грудної порожнини (у разі, якщо вона не проводилася останні 1,5 роки).
  4. Консультація анестезіолога: проводиться після лабораторного, ЕКГ, ФГ обстежень з метою вибору методу анестезії та оцінки можливості її проведення.
  5. Консультація суміжних спеціалістів за наявності супутньої патології (цукровий діабет, виразкова хвороба, бронхіальна астма, онкологічні захворювання, варикозна хвороба та ін.).

За день до операції необхідно поголити нижню кінцівку, на якій планується хірургічне втручання.

З собою потрібно мати:

  1. Результати аналізів та обстежень (якщо вони у Вас на руках). За наявності МРТ або КТ досліджень важливо мати не тільки висновок, але й самі томограми (плівки);
  2. Змінний одяг: тапочки, комфортний одяг для перебування в палаті. Штани повинні бути вільними, щоб можна було закатати їх вище за коліно, або шорти.
  3. При певних видах артроскопічних операцій на колінному суглобі після операції необхідний фіксуючий бандаж (уточнюйте це питання у лікаря). При операції у нашій клініці бандаж входить у вартість операції.
  4. Милиці. Необхідні від кількох днів до кількох місяців залежно від обсягу операції. У більшості випадків після артроскопії милиці необхідно використовувати кілька днів, тому купувати їх необґрунтовано. У клініці ми даємо милиці в користування без додаткової оплати, що також скорочує загальні витрати на оперативне лікування.
  5. Ліки, які Ви приймаєте на постійній основі, якщо такі є. Медикаменти, які необхідні під час перебування у клініці та в перший тиждень після операції, входять до пакету послуг. Жодних прихованих додаткових витрат, все включено у вартість пакета лікування.

В день операції:

  1. Прибути у клініку у призначений час. До операції не їсти та не пити! Після операції погодити прийом їжі та води з анестезіологом та лікарем!
  2. Строго дотримуватися вказівок медичного персоналу та лікаря.
  3. При наявності будь-яких скарг негайно повідомляти про них персоналу клініки.

Як відбувається операція:

Першим етапом операції є знеболювання (анестезія). Під час артроскопії частіше проводять регіонарну або спинномозкову анестезію, рідше використовують загальну. За Вашого бажання Ви можете спостерігати за ходом операції через РК-дисплей. Операція відбувається під кровоспинним джгутом. При небажанні бачити зображення його вид буде огороджений операційним покриттям. Після операції Вас транспортують у палату для подальшого спостереження. Подальша тактика залежить від типу операції. У більшості випадків у день операції пацієнт залишає клініку і відвідує її наступного дня з метою перев’язок і спостереження. За деяких видів артроскопій потрібне спостереження за пацієнтом в умовах клініки кілька днів.

Терміни непрацездатності:

На час передопераційної підготовки, операції та післяопераційного лікування пацієнтові нами за необхідності оформляється лікарняний лист. При операціях у нашій клініці Ви позбавлені необхідності продовжувати лікарняний листок у поліклініці за місцем проживання – лікарняний листок на весь термін лікування (від підготовки до операції – до повного одужання) включений до пакету послуг. Ви з нами від початку до повного одужання.

Терміни непрацездатності залежать від типу операції, стану здоров’я пацієнта, виду діяльності та коливаються від тижня до кількох місяців при розширених артроскопії з пластикою зв’язкового апарату або з кістково-мозковою стимуляцією хряща (мікрофрактуруванням), мозаїчною хондропластикою та ін. 

Реабілітація. Терміни та методи.

Реабілітація є не менш важливим етапом лікування, ніж операція. Починається вона з першого дня після операції. Ми прихильники сучасних світових тенденцій у хірургії, а вони спрямовані на ранню мобілізацію пацієнта та раннє навантаження на оперований суглоб (звісно, в межах розумного та під наглядом лікаря). Після операції Ви отримуєте розроблене нами керівництво для пацієнта, яке поетапно по днях описує необхідний обсяг і методи реабілітації. Часто ми підключаємо в процесі реабілітації відділення фізіотерапевтичного лікування, яке є в структурі нашої клінічної бази і має великий досвід роботи з післяопераційними пацієнтами. Ситуаційно, за необхідності, проводиться судинна, протизапальна, протинабрякова терапія. У разі пошкодження хряща додатково застосовують заходи, спрямовані на його збереження і поліпшення стану.

 

Також Ви можете поставити питання, що Вас цікавлять, у розділі Онлайн-консультація.

Артроскопія колінного суглоба проводиться доктором Яровим у клініках як лівого, так і правого берега Києва.

Середня повна вартість базової артроскопії колінного суглоба (з усіма витратними матеріалами, анестезією, перебуванням, медикаментами тощо) – 15.000-17.000 грн.

2 коментарів

  1. Юля

    Интересно о лечении клетками жировой ткани для восстановления хряща.

    1. Дмитрий Михайлович Яровой

      Здравствуйте! Я провожу такое лечение. Определить показания и её уместность в Вашем случае можно видя результаты исследований и пациента. Записаться на приём можно по телефону 097 916 916 6

Залишити коментар

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH